Всероссийское СМИ "Время Знаний". Возрастная категория 0+

Лицензия на осуществление образовательной деятельности № Л035-01213-63/00622379

Свидетельство о регистрации СМИ ЭЛ № ФС 77 - 63093 от 18.09.2015 г. (скачать)


Стратегии подготовки к устной части ВПР по английскому языку в 7 классе»

1. Формировать навыки свободного оперирования лексикой по теме. 2. Развивать навыки чтения, аудирования, говорения. 3. Развивать познавательные УУД самостоятельное выделение необходимой информации, структурирование знаний. 4. Развивать регулятивные УУД совместное целеполагание, планирование, саморегуляция, рефлексия. 5. Развивать коммуникативные УУД умение работать в паре, группе, умение строить речевое высказывание. 6. Продолжить воспитывать интерес учащихся к английскому языку.

Посмотреть публикацию
Скачать свидетельство о публикации
(справка о публикации находится на 2 листе в файле со свидетельством)

Ваши документы готовы. Если у вас не получается скачать их, открыть или вы допустили ошибку, просьба написать нам на электронную почту konkurs@edu-time.ru (обязательно укажите номер публикации в письме)

Конспект урока английского языка в 7 классе на тему: «Праздники в Британии.

Стратегии подготовки к устной части ВПР по английскому языку в 7 классе»

Цель урока: Создание условий для успешного усвоения лексического материала и развития коммуникативной компетенции учащихся.

Задачи:

1. Формировать навыки свободного оперирования лексикой по теме.

2. Развивать навыки чтения, аудирования, говорения.

3. Развивать познавательные УУД: самостоятельное выделение необходимой

информации, структурирование знаний.

4. Развивать регулятивные УУД: совместное целеполагание, планирование,

саморегуляция, рефлексия.

5. Развивать коммуникативные УУД: умение работать в паре, группе, умение строить речевое высказывание.

6. Продолжить воспитывать интерес учащихся к английскому языку.

1. Организационный момент

Good morning, boys and girls! I am glad to see you at our lesson. You see some guests have

come to us. Turn and greet them. Well. Sit down. I see, you are ready for the lesson. I’ve aired

the classroom. I am sure we’ll work as usually and you’ll do your best.

2. Определение темы урока.

Look at the blackboard. What do you think about the theme of our lesson? Look at the

screen. I have a collage for you. Guess it and you know the theme.

Yes, you are right. Today we are talking about British holidays. We are working according to our

plan. Let’s start.

3. Фонетическая зарядка. Phonetics.

At first I want you to train your pronunciation skills and remember the poems we have learned.

Pay attention to these sounds which are not typical for the Russian language: [r], [w], [θ], [ð], [v]

Remember, remember the fifth of November.

Gunpowder, treason and plot

I see no reason why gunpowder treason

Should ever be forgot. Well done

4. Warming up.

Your next task is a bit unusual. I have some answers at the blackboard and you should think

about possible questions.

1. It is celebrated on the 5

th

of November.

2. They decorate houses and Christmas trees.

3. Children usually eat hot cross buns and chocolate eggs.

4. They go from house to house and say “Trick or treat?”

5. The eldest child in the family buys a big cake. Very good

5. Восстанавливаем текст. Gathering the text.

a. Now we are going to work with a text about a British family holiday. Divide into 3

groups. Your first task is to put the parts of the text in the logical order.

You can also see some new words and word combinations before the text which help you to

understand the text.

• public holidays- выходные дни

• Boxing Day-День подарков

• Good Friday-Страстная пятница

• Easter Monday-Пасхальный понедельник

• Spring Bank Holiday-праздник Весны

• Summer Bank Holiday-праздник Лета

• Carols-колядки

• hold a carol service-проводят торжественные службы

A) Before Christmas, groups of singers go from house to house. They collect money for charity

and sing carols, traditional Christmas songs. Many churches hold a carol service on the Sunday

before Christmas.

B) The most popular holiday is Christmas. Every year the people of Norway give the city of

London a present. It's a big Christmas tree and it stands in Trafalgar Square. Central streets are

beautifully decorated.

C) There are fewer public holidays in Great Britain than in other European countries. They are:

Christmas Day, Boxing Day, New Year's Day, Good Friday, Easter Monday, May Day, Spring

Bank Holiday and Summer Bank Holiday. Public holidays in Britain are called bank holidays,

because the banks as well as most of the offices and shops are closed.

D) Relatives usually meet for the big Christmas dinner of turkey and Christmas pudding. And

everyone gives and receives presents. The 26th of December, Boxing Day, is an extra holiday

after Christmas Day. This is the time to visit friends and relatives or perhaps sit at home and

watch football.

E) The fun starts the night before, on the 24th of December. Traditionally this is the day when

people decorate their trees. Children hang stockings at the end of their beds, hoping that Father

Christmas will come down the chimney during the night and fill them with toys and sweets.

Christmas is a family holiday. Well done.

6. Физминутка.Time to relax.

Stand up, please. Do some exercises with me….

7. Говорение. Описание фотографии. Speaking.

Ребята через месяц-другой вас ждут ВПР, в том числе по английскому языку тоже.

Давайте поучимся описывать фотографии по заданному плану

Your task is describing these pictures. Look at them; your task is to describe one of them. You

are working in groups. Use the plan.

— the place

— the action

— the appearance of the person

— whether you like the picture or not

— why

Start with: “I’d like to describe picture № ... . The picture shows …”

-I’d like to describe picture №1/№2/№3.

-The picture shows us a girl/boy/man/woman.

-The photo was probably taken outside/inside.

-In this picture the action is taking place in the park/ in the supermarket/ in the classroom/ in the

room.

-Looking at this girl/ boy/man/woman I get the impression that she/he is reading a book/ drawing

a picture/buying products/playing some game.

-The girl/boy/man/woman looks like she/he is about 10/15/40 years old.

-She/he is wearing casual clothes/ beautiful clothes /a special uniform.

-I guess she/he is calm/serious and kind, because she/he has a beautiful smile/face.

-I like the picture because the atmosphere is peaceful/ceremonial.

-It makes me think of my sister/ brother/ mother/ father.

8. Рефлексия деятельности

– Let’s make a conclusion. What have you learnt today?

– Was the lesson interesting for you?

– What moments did you like best of all?

9. Оценки.Marks

– Boys and girls, you are the best pupils I’ve ever had. Your marks for today…

10. Домашнее задание. Homework

Найдите и опишите любые 2 фотографии - по плану, с помощью клише, изученных на уроке.

Время Знаний

Россия, 2015-2024 год

Всероссийское СМИ - "Время Знаний"
Выходные данные
Издатель: ИП Воробьев И.Е.
Учредитель и главный редактор: Воробьев И.Е.
Электронная почта редакции: konkurs@edu-time.ru
Возрастная категория 0+
Свидетельство о регистрации ЭЛ № ФС 77 - 63093 от 18.09.2015 г.
выдано Роскомнадзор
Обновлено по состоянию на: 09.05.2024


Правообладатель товарных знаков
ВРЕМЯ ЗНАНИЙ (Св-во №779618)
EDUTIME (Св-во №778329):
Воробьев И.Е.

Лицензия на осуществление образовательной деятельности № Л035-01213-63/00622379 выдана Министерством образования и науки Самарской области